avagy a kódolás hete (vagy inkább éve) a Balassiban
Az Egri Balassi Bálint Általános Iskola évről-évre rendszeresen bekapcsolódik a Kódolás Hete programsorozatba, igyekszünk a diákjainkat minél változatosabb tevékenységformákon keresztül megismertetni a kódolás világával. A saját tanulóink és szüleik mellett, a közvetlen környezetünkben található óvodákban, illetve évek óta már országosan, sőt a határainkon túl is népszerűsítjük ezeket a tevékenységeket. Ahogyan a Code Week oldalán található térkép is mutatja, az idei évben is sok kódolással, programozással kapcsolatos tevékenység valósult meg az iskolánkban, a résztvevő diákok nagy örömére.
Nézzük meg ezeket az eseményeket egy kicsit részletesebben.
Országos Méh-Ész Logikai Verseny
Januárban immár hetedik alkalommal került meghirdetésre a Kárpát-medencében élő gyermekek számára három korcsoportban (óvodás, 1-2. osztályos, 3-4. osztályos) az ingyenes, ötfordulós, online Országos Méh-Ész Logikai Versenyünk. Egy gyakorló fordulót követve február elején kezdődtek a méhecskék kalandjai, amelynek május elején értünk a végére. A versenyre összesen 6586 nevezés érkezett, 271 hazai és 7 határon túli településről.
A döntő forduló, a Méh-Ész VIP május végén került megrendezésre, ahová korcsoportonként a 15 legjobb teljesítményt nyújtó diák kapott meghívást, intézményenként maximum egy fő.
A verseny honlapja: https://beebotverseny.hu/
A 2024-es év beszámolója: Országos Méh-Ész Logikai Verseny beszámoló 2024
Zümi iskolába megy
A Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásával megvalósuló Nemzeti Tehetség Program “Tehetségközelben” – komplex tehetséggondozó programok támogatása című pályázat keretében az iskolánk 3. évfolyamos tanulói egy olyan komplex, tanórán kívüli programban vettek részt, ahol megismerkedtek a robotika alapjaival, a padlórobotok használatával, majd a megszerzett tudásukat átadták az érdeklődő óvodások számára is. A program részletes leírása megtalálható ezen a linken. A 3. évfolyamos tanulók számára szervezett foglalkozásokon túl, az alábbi események alkalmával is népszerűsítették a kódolást, a robotikát.
Ovis robotbemutatók
Az iskola környékén található három óvodából meghívtuk a nagycsoportos gyerekeket egy bemutató foglalkozásra, ahol megismerkedhettek a padlórobotok használatával és azzal is, hogy a robotméhecskéknek is van ám fullánkjuk 🙂
A négy bemutató foglalkozáson összesen mintegy 60 óvodás és a kísérőik vettek részt.
Ovis foglalkozássorozat
A bemutató foglalkozások után az érdeklődő óvodásokat meghívtuk egy közös foglakozássorozatra, ahol a projektben résztvevő diákok vezették be őket (és a szüleiket) a padlórobotok varázslatos világába.
A foglalkozássorozat zárásaként a résztvevők „vizsgát” tettek és hivatásos Bee-Bot röptetővé váltak.
Szülőknek szóló workshop
A résztvevő 3. évfolyamos tanulóink szülei is bepillantást nyerhettek az iskolánkban folyó tehetséggondozó munkába, megismerhették a gyermekeik által végzett tevékenységeket, egy közös játék során pedig megtanulhatták tőlük a padlórobotok használatát is.
A MI történetünk
Ebben az évben egy másik, szintén a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásával megvalósuló Nemzeti Tehetség Program “Tehetségközelben” – komplex tehetséggondozó programok támogatása című pályázat keretében megvalósuló projektünk is kapcsolódott a kódolás világához. Ennek során a 7. évfolyamos tanulóink ismerkedtek meg a mesterséges intelligenciával, annak felhasználási lehetőségeivel és digitális történeteket alkotva elmesélték a Föld és az emberiség jövőjével, a technológia térhódításával kapcsolatos benyomásaikat, félelmeiket.
A program részletes bemutatása elérhető ezen a linken.
IKT-s varázslatok - A banánzongorától a padlórobotokig
Ez év októberében az Őszi Pedagógiai Szakmai Napok keretében az Egri Pedagógiai Oktatási Központtal együttműködve műhelyfoglalkozást szerveztünk az érdeklődő pedagógusok számára, amelynek során a résztvevők megismerkedhettek néhány, a mindennapi nevelés-oktatás során jól alkalmazható IKT eszközzel. Többek között zongorázhattak banánnal, megismerkedhettek a kiterjesztett valóság felhasználásával és a foglalkozás fókuszában álló Bee-Bot padlórobotokkal. És minden résztvevő kapott egy cicát is 🙂
A méhek titkos élete
A korábban említett versenyünkhöz, az Országos Méh-Ész Logikai Versenyhez kapcsolódva ebben az évben egy kis Code Week kalandot hirdettünk, ahol a résztvevőknek meg kellett törniük a gonosz boszorkány átkát. Ez azonban nem volt könnyű feladat, mert elsőként a „bizalom szobájából” kijutva el kellett nyerniük a méhecskék bizalmát, majd egy padlórobot pályán kellett megoldaniuk egy elgondolkodtató feladatot. A résztvevők jutalma egy kód, amelyet a következő évi versenyen egy jelvényre válthatnak be. A kezdeményezés igen sikeres volt, mintegy 3200 feladatmegoldás érkezett be és a Code Week oldalon is száznál több eseményt regisztráltak a résztvevők a kezdeményezéshez kapcsolódva. A nagy érdeklődésre való tekintettel a küldetés egészen az év végéig teljesíthető lesz.
A Code Week küldetés elérhető a verseny honlapján.
Kódoló kalandok
Az iskolánk tanulói a Code Week ideje alatt a Code Monkey alkalmazás segítségével nyerhettek bepillantást a kódolás világába. Az alsó tagozatos diákjaink a CodeMonkey Junior, míg a felsősök a Coding Adventure küldetéseit teljesíthették.
Halloweeni menekülés
A felső tagozatos diákok a Code Week során a Scratch 3.0 alkalmazás segítségével a Halloweenhez kapcsolódva ismerkedhettek meg a blokkprogramozás alapjaival egy egyszerű játék elkészítésével, ahol egy halloweeni szörny elől kellett elmenekülniük.
Interland
A Code Week során diákjaink a Google által elkészített Interland nevű játék segítségével ismerkedhettek meg a biztonságos internethasználat, az online viselkedés szabályaival.